Відмова у реєстрації податкових накладних
Особа за фактом здійснення господарської операції зобов’язана направити до контролюючого органу ДПС податкову накладну. Проте, органи ДПС досить часто відмовляють у реєстрації податкових накладних.
Чому так відбувається і як діяти у такій ситуації?
1. ПН направляється на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (ЄРПН)
2. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування.
3. Реєстрація ПН зупиняється з різних причин, найчастіше : «відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 0706, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість…»
4. Платник податку подає повідомлення про надання пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній.
5. комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної та надсилає його платнику податку, або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень/документів,, або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної
6. Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладні.
7. За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних
Подальші дії:
1. Оскаржити в адміністративному порядку шляхом надсилання скарги до ДПС через ЄРПН.
ДПС у свою чергу:
1. Або задовольняє скаргу.
2. Або приймає рішення про відмову у задоволенні скарги.
У разі відмови у задоволенні скарги платник податку має право на оскарження в судовому порядку шляхом подання позову.
Важливо! Зверататися до суду особа може одразу після рішення про відмову в реєстрації ПН (тобто без попереднього адміністративного оскарження). В такому строк для звернення до суду становить - 6 місяців та 3 місяці, якщо перед зверненням до суду було подано скаргу на рішення про відмову у реєстрації.
Позовні вимоги формулюються таким чином:
1. Визнати рішення про відмову у реєстрації ПН неправомірним та скасувати його.
2. Зобов‘язати ДПС зареєструвати ПН.
3. Стягнути з ДПС сплачений судовий збір у розмірі 2 684 грн. (альтернативна вимога).
У разі ухвалення судом задовільного рішення - податкові накладні реєструються датою їх подання.
Зазвичай ДПС подає апеляційні скарги, проте, за загальним правилом - такі повертаються у зв‘язку із несплатою ДПС судового збору за їх подання.
Пам‘ятайте - нехтувати блокуванням ПН не варто, оскільки в майбутньому це дозволить віднести вас до ризикового платника ПДВ, що матиме наслідком неможливість використання податкового кредиту контрагентами.